Öt éve szakadt ki az Ajkai Tímföldgyár gátja és majd egymillió köbméter lúgos vörösiszap öntötte el Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet, 8 ember halálát, kétszáznál több személy sérülését, óriási anyagi és természeti kárt okozva.
Fotó: Láng András
Öt éve folyik a büntetőeljárás, ami most a végéhez közeledik – első fokon. Mondhatják, hogy ez nagyon sok idő. Én meg azt mondom, jó oka van ennek. Igaz, a miniszterelnök már a katasztrófát követő napon „tudta”, hogy emberi mulasztás történt, amiért a MAL Zrt, és annak vezetői, illetve dolgozói a felelősek. Így került 15 ember – a gyár vezérigazgatójától lefelé a gátőrig – a vádlottak padjára.
Fotó: MTI
Szerencséjük, hogy a bíróság nem annyira „bölcs”, hogy előre tudná, ki bűnös, ki ártatlan. Eddig mintegy 170 tárgyalási napon a vádlottakon kívül tanúk és szakértők garmadát hallgatta meg, iratok ezreit ismertette. Ha öt évvel ezelőtt a nyomozást nem a politikának való megfelelési kényszer vezette volna, ha a nyomozók nem befolyásolták volna az ügybe bevont szakértőket, ha a vádlottak már a nyomozati szakban elmondhatták volna észrevételeiket, szóval, ha az elfogulatlan és tisztességes eljárás feltételei kezdettől biztosítva lettek volna, már rég megszülethetett volna az ítélet.
Ám nem így történt. Az ügyészség egy áttekinthetetlen, logikátlan, kusza vádiratot nyújtott be. Az ügyész – mondvacsinált eljárásjogi kifogással - meg akarta akadályozni, hogy Bakonyi Zoltán, a MAL Zrt. cégvezetője, az ügy elsőrendű vádlottja egy prezentációt vetítsen le a gyár működéséről és a gyártási folyamatról, amivel korlátozta volna védekezéshez való jogát.
Fotó:Láng András
A bíróság két szakértőt is kénytelen volt kizárni az eljárásból. Egyikük megengedhetetlenül elfogult volt. A másik pedig részletesen feltárta, hogy a nyomozóhatóság mekkora nyomást gyakorolt rá, hogy nekik tetsző szakvéleményt írjon.
Fotó: Láng András
Az ügyészség a fél Btk.-val megvádolta a vádlottakat. Talán a legdurvább a szándékos közveszélyokozás volt, mondván, hogy csak egy órával a katasztrófa bekövetkezte után értesítették az illetékes szerveket és kezdtek intézkedni. Ezt a vádat egy olyan óra állására alapozták, amelyről bebizonyosodott, hogy rosszul járt. Vagyis a vádlottak már a gátszakadást követő percekben mindent megtettek, hogy enyhítsék a kárt. Bár ma már az ügyész sem vitatja, hogy az óra késett, ennek ellenére változatlanul fenntartja a szándékosság vádját.
Fejes Péter ügyész Fotó: Láng András
Nincs itt hely arra, hogy felsoroljam mindazt a nyomozati mulasztást, amelyet a bíróságnak kellett pótolnia. Azt azonban nem hagyhatom szó nélkül, hogy az ügyész akkor módosította a vádat, amikor a bizonyítás gyakorlatilag már befejeződött. Az eljárás ötödik évének végén! Miután a módosított vádakra a vádlottaknak joguk van felkészülni és nyilatkozni, ez újabb időveszteség – vagy inkább időhúzás. Ezért pedig kizárólag az ügyészség okolható.
Az ügyész vádbeszéde 3 napig tart. Azután következnek a védők, és végül a vádlottak az utolsó szó jogán.
Hogy mikor lesz ítélet? Remélhetőleg még ez év végén. De eddigi tapasztalataim alapján nem mernék erre nagy összegű fogadást kötni.
Nézzétek meg az ügyről készült videókat!
A videót Láng András készítette