Az Európai Unió által befagyasztott euró milliárdokhoz Magyarország csak akkor jut hozzá, ha az unió által meghatározott 27 jogállami „mérföldkövet” teljesíti. Ezek közül négy szólt a bíróságok függetlenségének garantálásáról. Bátran kijelenthetjük, hogy kizárólag a befagyasztott pénzek megszerzése érdekében született meg az az új bírósági törvény, amelynek számos – de nem minden – rendelkezése elvileg valóban előrelépésnek tekinthető.
A jelenlegi bírói tanácsnak január 30-án jár le a hat évre szóló megbízatása. Bár a törvény lehetővé tenné, hogy a tagjai most még újra indulhassanak az új OBT-választáson – a továbbiakban a tagoknak már nem lesz ilyen lehetőségük –, ők ezt nem tették. (Hogy a Pretty Womanből idézzem Julia Robertset: „Hiba volt, nagy hiba.”)
De jóval a választás előtt a Fővárosi Törvényszék elnöke, Tatár-Kis Péter is próbálkozott szemmel tartani azokat a bírákat, akik majd választani fognak, ezért összehívott egy „beszélgetést”, ahol szerette volna megtudni, hogyan gondolkodnak a munkatársai a majdani szavazataikról. Mire eljött nyolcadika, a terep előkészítve várta az elektorokat. Nevezzük egyszerűen csak Bagdi-listának azt a papírt, ami a hírek szerint körbejárt közöttük, és egyébként még a voksolás előtt nyilvánosságra került. A listán 14 név szerepelt.
És mit tesz isten, erről a 14 nevet tartalmazó listáról tizenketten tagjai lettek az újonnan megválasztott OBT-nek.
A hírek szerint Varga Andrea Varga Judit volt igazságügyi miniszter testvére, az ő beültetése talán még egy manipulált választás résztvevőinek is sok lett volna.
Mint korábban említettem, az új OBT január 30-án választ elnököt. Akkorra talán kiderül, hogy e döntésükhöz is kapnak-e a tagok „eligazítást”. Remélem, addig alaposan áttanulmányozzák a bíróságok szervezetéről és működéséről szóló törvényt. Elgondolkodnak azon, milyen visszás lenne, ha a testületbe került egyetlen törvényszéki elnök egyúttal az OBT elnöke is lenne. Az, remélem, fel sem merül, hogy elnökké válasszák a testületbe hivatalból delegált kúriai elnököt, noha a törvény ezt sem zárja ki. Ha pedig a törvényszéki elnök lenne egyúttal az OBT elnöke is, akkor nemcsak az a gond, hogy saját közvetlen „munkáltatóját”, a hivatal elnökét kellene ellenőriznie, de az is, hogy a hivatal elnökét viszont a törvény kötelezi arra, hogy ő meg vizsgálja a törvényszék elnökét. Igazi róka fogta csuka.
A részleteket lásd ITT
azaz: https://24.hu/belfold/2024/01/21/orszagos-biroi-tanacs-kuria-valasztas-elnok-bagdi-lista-eu-igazsagugyi-reform/