Tábornokper
2013. március 04. írta: Dr. Sándor Zsuzsa

Tábornokper

A 17-ek perére nyilvános tárgyaláson került sor. 13 vádlottat halálra ítéltek, köztük a "párhuzamos trockista központ" tagjait - mások mellett Karl Radeket és Grigorij Pjatakovot. A fél évvel későbbi "tábornokper" már a nyilvánosság kizárásával zajlott. A nyolc magas rangú katonai vezető, köztük Mihail Tuhacsevszkij és Iona Jakir elleni koholt vád a trockizmus bűne mellett a németek javára végzett kémkedés és katonai összeesküvés volt. Az ítélet golyó általi halál.” Mindez Moszkvában történt 1936-1937-ben. 

Szerencsére Magyarországon nincs halálbüntetés. Szerencsére TuhacsevszkijMagyarországon a bírák jelentős része megőrizte szakmai tisztességét a „centrális erő” minden igyekezete ellenére. Szerencsére még nem sikerült kiirtani a büntető eljárási törvényből a bizonyítás, mi több, a tisztességes bizonyítás kötelezettségét.

Ezek a szerencsés körülmények kellettek ahhoz, hogy a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa - részben bűncselekmény, részben bizonyítottság hiányában - felmentse az úgynevezett tábornokper vádlottjait. Mint ismeretes, a Budapesti Katonai Ügyészség 17 honvédségi vezetőt és alkalmazottat vádolt meg többszörösen súlyosabban minősülő vesztegetéssel és más bűncselekményekkel. A közel egy éven át tartó tárgyalás-sorozatot, értelemszerűen végig ülte a Központi Nyomozó Főügyészség képviselője. Az eljárás végén elmondott vádbeszédében azonban ennek a leghalványabb nyomát sem lehetett érzékelni. Az ügyész ugyanis nem tett többet, mint azt, hogy „vádbeszédként” gyakorlatilag megismételte a vádiratot. Azt a vádiratot, amelynek az egy éven át tartó bizonyítási eljárás minden tételét cáfolta.

 Központi-Nyomozó-Főügyészség

Ifkovics Béla bíró az ítélet indokolásában a vádiratot hiányosnak, a bizonyítékokat ellentmondásosnak és feltételezéseken alapulónak nevezte. És akkor még nagyon úri módon fogalmazott. A védők nem voltak ilyen szemérmesek, ők koncepciós eljárást emlegettek.

A vád lényege az volt, hogy a Honvédelmi Minisztérium intézményeinek vezetői és beosztottjai – mások mellett Fapál László, a Gyurcsány kabinet egykori államtitkára - 2002 és 2010 között összesen több mint kétszázmillió forintot kértek és kaptak több, a tárcának beszállító vagy arra pályázó cég vezetőjétől, vállalkozóktól.

Az ügyészség egyetlen vádlott, egy dandártábornok terhelő vallomására alapozta a vádakat. A tárgyalás során igazságügyi elmeszakértők megállapították, hogy ez a vádlott személyiségzavarban szenved és ez a kihallgatások során beszámítási képességét közepes fokban korlátozta. Mindemellett, vagy tán éppen ezért az ügyészek törvényellenes vádalkuval félrevezették, illetve beismerő és másokat terhelő vallomásának fejében – szintén törvényellenesen - büntetlenséget ígértek neki. Más gyanúsítottakat - akiket úgy mellesleg védőik távollétében hallgattak ki - azzal kecsegtettek, hogy cserében hasonló tartalmú vallomásukért kiengedik őket az előzetes letartóztatásból. Ezeken a törvénysértő módon beszerzett „bizonyítékokon” kívül a nyomozás során az ügyészség más bizonyítékot nem szerezett be, és – nyilvánvaló okból - egyetlen terhelő vallomást sem ellenőrzött.

FapálLászló http://viszkisdoboz.blog.hu/

Fapál László az ítélet kihirdetése után tett nyilatkozatában az ötvenes évek szellemét említette. Nekem – a fenti idézetből láthatóan – hasonlóan tragikus régebbi koncepciós perek jutottak eszembe. Különösen az után, hogy egy másik, most zajló perről közölt tudósítás szerint „a tárgyaláson kiderült: az ügyészség a BKV per iratai közül egy vallomást visszatartott, egyet pedig megváltoztatott. A védelem számára kiderült, hogy az eredetinek nevezett jegyzőkönyv nem egyezik annak állítólagos fénymásolatával.”

Állítom, hogy büntető igazságszolgáltatási pályám negyven éve alatt ilyesmi elképzelhetetlen volt. Talán ezért kellett megszabadulni azoktól az ügyészektől, akiket nem lehetett ilyen gyalázatra utasítani. Akik még emlékeznek a tisztességes eljárás követelményére.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jog-asz.blog.hu/api/trackback/id/tr677442604

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

wittman 2013.03.05. 17:47:19

tábornok/ ..idézet az indoklásából: - Az ügyészség egyetlen vádlott, egy dandártábornok terhelő vallomására alapozta a vádakat. A tárgyalás során igazságügyi elmeszakértők megállapították, hogy ez a vádlott személyiségzavarban szenved és ez a kihallgatások során beszámítási képességét közepes fokban korlátozta. Felmerül a kérdés, milyen szakmai és emberi minőséget képviselnek a hadsereg tábornokai? OJ dandártábornok személyiségzavarban szenved,..közepes beszámítási képességű? Ilyen tábornok parancsolna nekem és fiamnak egy háborúban? Gratulálok a védőknek,.. ez a tábornok ahhoz nem hülye, hogy komoly családi vállalkozást vezessen? Esetleg, csak a katonai dolgokhoz nem ért, hiszen ezért tábornok. Ne kergessünk illúziót, tudjuk hogy van ez..

BenedekÁkos 2013.03.10. 07:52:07

Abból hogy a bizonyítékok felhasználása az ügyészség alkalmatlansága, hátsó, koncepciós szándéka vagy egyszerűen ügyetlensége miatt nem volt lehetséges, még nem következik, hogy ezek a katonák nem követték ela terhükre rótt korrupciós cselekményeket. Egyelőre csak annyi derült ki, hogy bizonyítani nem sikerült a bűnösségüket, tehát jogilag ártatlanok. De tessék megmondani, hova lett a pénz? Lehet a sajtóban tiszteletköröket futni a "meghurcolt" szerencsétlen katonáink érdekében, de arra tessék előbb talán választ adni, HOVA LETT A PÉNZ! Vagy azok a bankók is csak illúzóinak minősültek az ítélettel?

rebelbull 2013.03.10. 20:52:02

Benedek Ákos! Egyenlőre annyi derült ki, hogy az ügyészség törvénytelen eszközökkel hamis tanúzásra akart rávenni bizonyos személyeket egy koncepciós perben, büntetlenséget igérve nekik. Milyen pénzről beszél??? Úgy tudom, egyetlen vállalkozó, vagy beszállító cég vezetője sem jelentkezett, hogy én x összeget fizettem bárkinek is.

BenedekÁkos 2013.03.10. 22:54:44

Kedves Rebelbull - ebben a pörben egyelőre még nem az ügyészség ül a vádlottak padján, hanem továbbra is néhány katona, jelentős összegű vesztegetés vádjával. A kulcskérdés - legalábbis ebben a pörben - nem az, hogy milyen az ügyészi munka színvonala, hanem hogy HOL A PÉNZ, azaz sikerül-e megtalálni. Várjuk meg, mi lesz a döntés másodfokon, bebizonyosodik-e, hogy nem történt bűncselekmény.

Gattaca 2013.03.17. 16:35:21

Nem fogok érdemben állást foglalni, mert magát az ügyet, és annak részleteit természetesen nem ismerem kellő mélységben. Azt azonban látom, hogy az ügyben eljáró bírót tévedhetetlennek tüntetik fel az érdekeltek (engedtessék meg ezek közé sorolnom Fapál László védőjét is...), és maga a cikk írója is. (Mintha nem lennének másodfokon megváltoztatott, netán hatályon kívül helyezett ítéletek) A legjobban azonban a következő megjegyzés zavar: "Talán ezért kellett megszabadulni azoktól az ügyészektől, akiket nem lehetett ilyen gyalázatra utasítani. Akik még emlékeznek a tisztességes eljárás követelményére." Kedves Sándor Zsuzsa, Ön ezzel a bejegyzésével sajnos bizonyította, hogy ebben a kérdésben nem objektív. Még ha meg is történt az a botrány, hogy ebben az eljárásban elvtelenül járt el ügyész, hogy teheti meg azt, hogy minden magyar ügyészt egy kalap alá vesz, és ezáltal tisztességében mélyen megbánt ?
süti beállítások módosítása