Szoktak önök krimit nézni? Remélem igen, meg azt is, hogy sokan látták az Ügyfél című filmet. Főszereplője egy 11 éves kisfiú, aki azt kérdezi a bírótól: „élhetek-e az Alkotmány ötödik kiegészítésével?”
[caption id="attachment_3910" align="alignleft" width="113"] Főszereplő egy 11 éves kisfiú[/caption]
Ez a mondat bennem kérdések sorát veti fel. Honnan tudja egy amerikai kisiskolás, hogy mi van az Alkotmányban, vagy annak bármelyik kiegészítésében? Honnan tudják a film nézői, hogy miről beszél ez a gyerek? De főként az, miért nincs ez nálunk is ugyanígy? Miért nem tudják itthon az emberek, hogy milyen mélységben határozza meg életüket, mindennapjaikat a Fidesz-hatalom 2/3-os többségével ránk erőltetett alaptörvénye?
Emlékezzünk csak vissza megszületésének körülményeire. Ugye már az is nevetséges, ha nem inkább botrányos volt? Szájer József „iPaden írt alkotmányát” egy hónapon belül már el is fogadta a parlament és „gránitba véste.” Igaz, azóta öt módosítása született és a jelek szerint most készül a hatodik.
Majtényi László alkotmányjogász szerint ez az „alaptörvénynek nevezett valami” nem más, mint egy „technokrata jogszabálygyűjtemény”, ami minden ponton beleszól a hétköznapi életünkbe. Úgy tekinti a jogot, mint a felsőbbségtől kapott parancsot. Majtényi szerint azonban a jog nem más, mint a szabadság biztosítéka. Az állampolgár akkor lehetne nyugodt, ha abban bízhatna, hogy az állam tiszteletben tartja a jogait. Ezzel szemben nálunk a polgárnak félnie kell akkor is, ha betartja az - egyébként átláthatatlan – szabályokat, és akkor is, ha nem.
[caption id="attachment_3891" align="alignright" width="178"] Majtényi László
Fotó: Láng András[/caption]
Mit értsünk azon, hogy „technokrata jogszabálygyűjtemény”? Az alaptörvény olyan szabályok tömkelegét tartalmazza, amelyek egyáltalán nem valók egy alkotmányba: a hajléktalanok kriminalizálása, a szolgaságra hajazó közmunka, a közoktatás centralizálása, a földpolitika, az egykulcsos adórendszer, de még az ádázul folyó kultúrharc alapjai is az alaptörvényből erednek.
[caption id="" align="alignleft" width="191"] Tóth Gábor Attila
Fotó: Láng András[/caption]
Az ugyancsak alkotmányjogász Tóth Gábor Attila egy nyilatkozatában mondta: „Az orbáni alaptörvény visszatér a monolit ideológia uralmához. Legalább olyan koherensen jeleníti meg a hivatalossá nyilvánított ideológiát, mint az 1989 előtti alkotmány az állampárt nézetrendszerét”. Magyarul, az alaptörvény „egyistenes”. Fellengzős és mai aggyal alig érthető preambuluma, vagyis a „nemzeti hitvallás” is ezt sugallja: ha nem vagy keresztény, nem tartozol „hozzánk”. Becsüljük ugyan a különböző vallási hagyományokat, de mi döntjük el, melyik egyház működhet e minőségében és melyik nem. Mi mondjuk meg, hogy mit érts a család fogalmán, és hogy életed alapvető értékei: „a hűség, a hit és a szeretet” legyenek. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony – mondja ki az alaptörvény. Alkotóit hidegen hagyja az a „való világ”-béli statisztikai adat, amely szerint az 1960-64-ben létrejött első párkapcsolatoknak mindössze 3,1 %-a, míg a 2000 és 2004 között létesített első kapcsolatoknak már 70 %-a volt élettársi kapcsolat.
A demokrácia és az alkotmányosság akkor kapta a legnagyobb pofont, amikor megszületett az alaptörvény negyedik módosítása. Már a tervezete is nemzetközi felháborodást váltott ki: az Európai Bizottság elnöke és ombudsmanja, valamint a washingtoni külügyminisztérium is „aggodalmát” fejezte ki – tudjuk mit jelent ez a diplomácia nyelvén -, még az Európa Tanács főtitkára is azt kérte a magyar parlamenttől, hogy halassza el a módosításról szóló szavazást. Persze hiába.
[caption id="attachment_3942" align="alignright" width="240"] Alaptörvény
Kép: nemzet,hu[/caption]
Mi a legfelháborítóbb ebben a negyedik módosításban, azon kívül, hogy vagy tizenöt alkotmányellenes rendelkezés van benne? Legfőképpen az, hogy olyan törvényeket csempésztek az alaptörvénybe, amelyeket korábban az Alkotmánybíróság megsemmisített, éppen azok alkotmányellenes volta miatt. Emellett korlátozták az Alkotmánybíróság és az államfő jogkörét. Az egyetemeket megfosztották autonómiájuk jelentős részétől. Az Országos Bírósági Hivatal elnökét felhatalmazták arra, hogy ügyeket helyezhessen át egyik bíróságról a másikra. (Ez utóbbi szabályt azóta - nemzetközi nyomásra - visszavonták).
Joggal kérdezhetjük tehát: egyáltalán van-e még demokrácia Magyarországon? Sokan úgy gondolják, hogy amíg még ezt megkérdezhetjük, amíg „szabadon” választhatunk, addig még létezik. Velük szemben viszont nekem az jut eszembe, hogy egy nő vagy terhes, vagy nem. De nem lehet kicsit terhes.
[caption id="attachment_3943" align="aligncenter" width="184"] Kép: hir24.hu[/caption]