A Kúria döntését követően az Országgyűlés elfogadta azt a törvényt, amely kimondja, hogy a deviza alapú hiteleknél a bankok tisztességtelenül alkalmazták az árfolyamrést. A törvény arról is rendelkezik - mind a deviza-, mind a forint alapú szerződések esetében - hogy a bankoknak kell bizonyítaniuk, hogy tisztességesen jártak el akkor, amikor az egyoldalú kamat-, költség-, vagy díjemelés lehetőségét kötötték ki a szerződésben.
[caption id="attachment_4526" align="alignleft" width="243"] Kép: halasihir.hu[/caption]
A törvény hatályba lépésével a bíróságoknak újabb perekre kell felkészülniük. A bankok az állam ellen indíthatnak pereket, ha hitelszerződéseiket tisztességesnek tartják. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) mintegy 400 ilyen típusú új perre számít. Ezekben a perekben kivétel nélkül a Fővárosi Törvényszéknek kell eljárnia. Mind az első-, mind a másodfokú polgári eljárás lefolytatására szokatlanul rövid határidő, egyaránt 30 nap áll a bíróság rendelkezésére.
Emellett fel kell függeszteniük azokat a pereket, amelyek a szóban forgó törvény által érintett kérdésekben már folyamatban vannak. Az OBH tájékoztatása szerint csak a Fővárosi Törvényszéken 4600 ilyen per folyik, számuk országosan mintegy tízezer. Folyamatosan igyekeznek felmérni, hogy milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a bíróságok eleget tudjanak tenni a törvény előírásainak. És itt nem is csak a bírói kapacitásról van szó. Olyan rendelkezéseket is tartalmaz a törvény, amelyek ugyan mellékesnek tűnnek, de gondot okozhatnak. Ilyen például az, hogy a bírósági iratokat, idézéseket nem lehet postán küldeni, hanem bírósági alkalmazottnak kell kézbesítenie. Rendelkeznek-e a bíróságok egyáltalán annyi emberrel, hogy ezt meg tudják oldani? Vagy a bírósági fogalmazók, titkárok fognak – tanulás és szakmai gyakorlat és érdemi munka helyett – az idézésekkel szaladgálni?
[caption id="attachment_4527" align="alignright" width="180"] Kép: wikiszotar.hu[/caption]
A törvénykezési szünet szabályait ezekben a perekben nem lehet alkalmazni. Az ítélkezési szünet nem szűnt meg, csak gyakorlatilag lehetetlenné válik. Számos polgári perben a határidő a szünet idejével meghosszabbodott. Nos, a szóban forgó perekben ez nem így lesz, a határidőt a kereset benyújtásától folyamatosan kell számítani.
Az OBH azt nyilatkozta, hogy megteszik a szükséges intézkedéseket. A bírák azonban közel sem ilyen optimisták. Ahhoz, hogy a most elfogadott, és a kihirdetését követő nyolcadik napon hatályba lépő törvényt végre tudják hajtani, enyhén szólva is fel kell forgatni az egész bírósági rendszert. Ügyeket, vagy/és bírákat kell majd áthelyezni, a bíróságoknak pedig „be kell segíteniük” más bíróságoknak. Érthető, hogy mindez meglehetős nyugtalanságot kelt az éves szabadságukra készülő bírák körében. Nem mellesleg a törvénykezési szünetet nem a bírák kedvéért találták ki, hanem azért, mert ebben az időszakban az ügyfelek, ügyvédek, tanúk távolléte miatt amúgy sem lehet érdemi tárgyalásokat tartani.
A Fidesz kormány részmegoldásokkal évekig húzta az időt. Az „elmúlt nyócévre” kente a felelősséget, holott a forint árfolyamának mélyrepülése a Fidesz-éra alatt kulminált. Népszerű megoldás most az igazságszolgáltatással verni a csalánt.
[caption id="attachment_4528" align="aligncenter" width="300"] Kép: korkep.sk[/caption]