Rabosítás
2015. december 25. írta: Dr. Sándor Zsuzsa

Rabosítás

Egy szó, melyet szinte mindenki ismer, és amely egyetlen törvényben sem szerepel. Hogy mindenkit kellően elriasszak a jogi szakmától, leírom annak a törvénynek a nevét, amely ezt a fogalmat tartalmazza: „2009. évi XLVII. törvény a bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról”. Azért ne adják fel, nyugodtan olvassanak tovább!

torveny-jogilexikon_hu.jpg

jogilexikon.hu

Ez az egyszerű nevű törvény írja le, mit kell tenni azokkal, akik megalapozottan bűncselekmény elkövetésével gyanúsíthatók. Fénykép készül róluk három irányból: szemből, bal- és jobboldali profilból, ujjlenyomatot vesznek tőlük, és bizonyos súlyos bűncselekmények esetében még a DNS mintájukat is elraktározzák.

rabositas-718x445-lupovici_ugyvedi_iroda.jpg

lupovici ügyvédi iroda

Ám, amiről most szó lesz, azt nem nevezném súlyosnak, de valójában még bűncselekménynek sem. Siófokon 17 ember ellen nyomoznak, egyiküket már rabosították is. A tizenhetek „bűne”, hogy megosztottak egy Facebook bejegyzést, amely egy ingatlan eladásának jogszerűségét kérdőjelezi meg. A posztban bírált adás-vétel Balázs Árpád polgármestersége idején történt.

balazs-arpad-_sioport_hu.jpg

.sioport.hu

A jogilag jól képzett volt polgármester azonnal feljelentést tett rágalmazás miatt. Jogi ismereteit korábban bíróként és ügyvédként egyaránt gyarapíthatta (volna). De úgy tűnik, ez kevéssé sikerült, mert az általa kifogásolt bejegyzés nem tartalmaz a volt polgármester személyére vonatkozó „a becsület csorbítására alkalmas tényt, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést”. Márpedig ez elengedhetetlen feltétele annak, hogy a rágalmazás megvalósuljon. De ez a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy az ügyészség ráugrott a sztorira, mondván, hogy itt közvádra és nem csupán magánvádra üldözendő bűntény történt. Szerintük ugyanis a sértett fél hivatalos személy. 

Hogy ez miért fontos? Egyebek közt azért, mert magánvádas bűncselekmény esetén a fent idézett törvény szerint nem lehet rabosítani. Akkor meg hol marad a megalázó elrettentés?

Nem is tudom, említettem már, hogy a feljelentett „rágalmazó” a Somogy megyei DK elnökségi tagja, a feljelentő meg Fideszes? Azt viszont még biztosan nem mondtam, hogy Balázs Árpád megbukott a 2014-es önkormányzati választáson, vagyis már nem polgármester, sőt, még a képviselőtestületnek sem tagja. Azaz: nem hivatalos személy. Azaz, nem közvádra üldözendő „bűncselekmény” történt. Azaz nem lehetett volna senkit rabosítani. Még egy dékást sem.

siofok-balatoninapok.jpg

balatoninapok.hu

Ez az eset egy virtigli törvénysértés. Ám egyre több olyan ügyről tudunk – hála a Fidesz által olyannyira rettegett internetnek – ahol a rabosítást, a feljelentést, a gyanúsítást, vagy a polgári pereskedést a megfélemlítés eszközeként alkalmazzák.

Már az első Fidesz-kormány idején rabosították a Népszabadság egy újságíróját, mert az egyik cikke miatt egy kisgazda országgyűlési képviselő rágalmazásért feljelentette. A MÚOSZ akkor tiltakozott a szabad véleménynyilvánítási jog megsértése miatt. E hónap elején rabosították Jámbor András újságírót, bloggert, mert Kocsis Máté - polgármesterként - közvádas eljárást indított ellene becsületsértés miatt. De ne legyünk igazságtalanok: nem csak újságírókat rabosít a rendőrség. Orvosnőt is. Elég ehhez, ha a BKK ellenőrei úgy vélik, hogy hamis bérlettel utazik. Emiatt még zárkába is teszik a doktornőt. Igaz, később bocsánatot kérnek.

bkk_jegy_berlet_ellenorok_20_kerulet_ittlakunk_hu.jpg

20.kerulet.ittlakunk.hu

A tatai Somogyi Mária, aki egy, a helyi önkormányzat gazdálkodását bíráló posztot osztott meg a Facebookon, megúszta egy polgári perrel és néhány tízezer forinttal. Igazi mázlista.

Idézek egy mondatot az Alaptörvényből: „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához.” És egyet Illyés Gyulától: „Hol zsarnokság van, ott zsarnokság van...”

zsarnoksag.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jog-asz.blog.hu/api/trackback/id/tr558199176

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kecas 2015.12.26. 05:36:09

Kinek áll jogában elbírálni a megalapozottságot? Pl a szakmunkásképzőből vált jegyellenőr képes rá a kreált bizonyítékkal és avval a "tanult"???rendőri szervekkel is elhitette !!!!!

Palika Pál 2015.12.26. 12:26:29

rabosítanak mindenért így hozzájutva mindenki ujjlenyomatához és dns-éhez ez már az országos adatbázis kiépítése ami évekkel ezelőtt kezdődött....

udvaros · https://udvar.wordpress.com 2015.12.26. 16:25:25

Mit ér egy jogász a háttérintézmények, az ítéletek végrehajtását foganatosító erőszak nélkül? Mire megy a lepecsételt papírjaival? Fenyegető erőszak nélkül komolytalan a jogászkodás, tehát a jogászok - ha közvetetten is - meglehetősen erőszakos népek. Egy hagyományos furkósbottal összevetve azonban rendkívül alacsony hatásfokú a ténykedésük, amennyiben az igazságszolgáltatás minden szereplője betartja a törvényeket. Évekig tarthat, amíg egy eljárás jogerős ítélettel végződik. Talán a közismerten tetves lassú folyamatot felgyorsítandó söprik félre a hatalom képviselői a kezüket megkötő törvényeket. Adja magát a következtetés, hogy a jogászból lett politikusok bizony erőszakos és türelmetlen emberek, s ezek a jellemvonások együtt felérnek a zsarnoksággal. Ha így megy tovább, akkor maholnap tüzes vassal fogják sütögetni az ellenzékieket a piactéren. A szakszemélyzet megvan hozzá, csak egy gyorstalpaló továbbképzés, továbbá néhány egyszerű szerszám kell a módszer bevezetéséhez.

sutyerák 2015.12.26. 18:41:24

az ellopikázott telót meg nem találták.(rabosítás,dns,meghurcolás)
-talán nem a pincérek,vagy szakácsok között kellett volna keresni,-hanem a főelvtársak közt.

Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2015.12.26. 18:55:48

Idézek egy mondatot az Alaptörvényből: „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás szabadságához.”

Azt gondolom csak el tetszett felejteni, hogy más a vélemény, és más a tényállítás. De ennek ellenére vannak olyan vélemények is, amik közlése bűncselekmény.

Meg talán meg kellene nézni, hogy bizony az adott törvény szerint nem csak a polgármester, az önkormányzati képviselő hivatalos személy. Jelenleg azt tudjuk, hogy mit nem dolgozik a volt polgármester, azt viszont nem tudjuk mi az amit valójában dolgozik és ez alapján pedig bőven lehet hivatalos személy is.

Meg olyan apróságot is, hogy annak az eldöntése, hogy történt-e bűncselekmény a bíróság feladata, elsősorban a bíróság feladata. Ítélkezni bloggerként nem mindig szerencsés. Ellenben az adott állítások, mivel őt mint polgármestert és sok más "felelőst" törvénysértéssel vádolnak (megnevezve vagy nem, de lehet tudni kiket vádolnak, kikről szól a lap), ha véletlenül a bíróság osztja a véleményt, hogy ez a story alkalmas a becsület csorbítására, nem úgy igaz ahogy leírták...

Akkor bizony megállhat bűncselekmény, ami az adott volt politikus jelenlegi állásától függően lehet közvádas.

Ez esetben pedig önhöz is bekopogtatnak, hogy hahó, olyan valótlan állítást tetszett lenni, ami alapján úgy nézett ki, pár ügyész törvénytelen dolgokat követett el, visszaélt a hatalmával, stb...

Ebben az esetben volt bíróként kellemetlen lenne a mai kollégái elé állnia.

Aranyi Gábor 2015.12.26. 23:01:32

@Válasszunk: Amíg bármelyik zsidó rabosíttathat a "hatmillás" szájkosár-törvény miatt, addig talán nem beszélhetünk sem fegyver-, sem alkotmányos véleménynyilvánítási jogegyenlőségről. Arról nem kéne törvényt hozni, hogy a Nap északkeleten kel?
süti beállítások módosítása