Összeférhetetlenek
2016. március 22. írta: Dr. Sándor Zsuzsa

Összeférhetetlenek

Nyelvész barátom bizonyára pontosabban tudná elmagyarázni, hányféle értelemben használjuk ezt a kifejezést. Mert persze mást jelent a köznapi, és megint mást a jogi nyelvhasználatban.

kalmanlaszlo.png

Kálmán László, a nyelvész barátom. Fotó: Láng András

A baj akkor van, amikor valakire mindkét értelemben ráillik. És még nagyobb a baj, ha az illető komoly vezetői posztot tölt be. Aki mostanában kicsit is figyelte az igazságszolgáltatásról szóló beszámolókat, annak nem kell sokat törnie a fejét, hogy rájöjjön, kire, kikre illik ez a leírás. Ki az a bírósági vezető, aki kukoricán térdepelteti azt a pályázót, aki említeni merészeli, hogy túl sok gyakorlatlan bíró ítélkezik, mert az idősebbek nyugdíjba „vonultak”. (Pedig milyen eufemisztikus kifejezést használt szegény a kényszernyugdíjazás helyett!) És ki az, aki nyilvánosan alázza meg ugyanezt a pályázót azért, mert szakmai pályamunkájában elfelejtette az egekig magasztalni az Országos Bírósági Hivatalt (OBH-t) és annak zseniális elnökét. Ki más lenne, mint maga az elnök asszony: Handó Tünde. Miközben jól tudja, hogy a pályázó meghallgatásáról készült jegyzőkönyvet bárki elolvashatja a bíróság honlapján. Nem számít, hadd tudja meg mindenki, milyen stílus uralkodik az OBH-ban.

hando-bossmagazin_hu.jpgHandó Tünde Kép: bossmagazin.hu

Buffon grófja mondta: a stílus maga az ember. Esetünkben egy olyan ember, akinek óriási hatalom összpontosul a kezében. Akinek személyisége és pozíciója önmagában gátja a bírói függetlenségek. Aki kíméletlenül ledarálja azokat, akik nem paríroznak neki. Olyan hűbéresekre tart igényt, mint amilyen Harangozó Attila, a Szegedi Ítélőtábla elnöke. Aki nem csak megérti, de ki is mondja, hogy a bíróságnak „az állam érdekében” kell működnie, és aki nem átallja kijelenteni, hogy az ember a saját „kenyéradó gazdáját” nem támadhatja meg. Ezek után csoda, ha kételkedem a táblaelnök azon kijelentésében, hogy „a bírósági vezetők nem tudják befolyásolni az ítéleteket”? Vajon miért állítja éppen az ellenkezőjét egyre több – naná, hogy név nélkül nyilatkozó – bíró?

harangozo_attila-egyenlito_blog_hu.jpg Kép: egyenlito.blog.hu

Handóra tán nem vonatkozik az Alaptörvény, a bírósági törvény, vagy a bírák saját etikai kódexe? „A bírónak tartózkodnia kell a törvényhozó és végrehajtó hatalomhoz fűződő szükségtelen kapcsolatoktól és befolyásolástól oly módon, hogy ez kívülállók számára is nyilvánvaló legyen” – írják a bírák maguk. Minő szerencse, hogy a mondatban szerepel a „szükségtelen” szó. Hiszen Handónak a Fidesszel, a kormánnyal való kapcsolata hogy lenne „szükségtelen” – tekintettel családjára, barátaira, politikai múltjára és jelenére. Nagyon is szükséges. Különben hogyan működhetne a bíróság „az állam érdekében”? És ez bizony a „kívülállók számára is nyilvánvaló”.

szajer-hando-www_168ora_hu.jpg

Kép: www.168ora.hu

Nem lenne igazságos, ha csak Handóval kapcsolatban említeném az összeférhetetlenséget. Ha megfeledkeznék a „politikai befolyástól mentes, objektív és párttól független” legfőbb ügyészről, Polt Péterről. Arról a Poltról, aki jóízűen „munkaebédel” Matolcsy György MNB elnökkel éppen egy nappal az után, hogy az Együtt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett az MNB alapítványai ellen. Mert ezek együtt sem képesek megérteni, hogy 250 milliárd forint közvagyon miként veszíti el közvagyon jellegét. Pedig Kósa ezt már érthetően a szájukba rágta. Persze, hogy Poltnak és Matolcsynak egyeztetniük kell az álláspontjukat. De miket is beszélek? A Legfőbb Ügyészség hivatalosan közölte, hogy ők ketten nem erről munkaebédeltek, hanem az MNB által tett feljelentésekről. Ja, így persze egészen más!

matolcsy-polt-index_hu.jpg

Jó étvágyat, ha van hozzá gyomrotok!  Kép: index.hu

Nem kukacoskodom megint holmi etikai kódexszel. Csak idézek az ügyészekéből: „feladatukat külső befolyástól mentesen… részrehajlás és elfogultság nélkül kell ellátniuk.”

Szegény igazságszolgáltatás! Legfőbb vezetőid összeférhetetlenek. A szó valamennyi értelmében.

igazsagszolg-www_demotivalo_net.jpg

 Kép: www.demotivalo.net

 

A bejegyzés trackback címe:

https://jog-asz.blog.hu/api/trackback/id/tr178511950

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kedike 2016.03.22. 19:57:19

Számomra csak az érthetetlen, hogy a sok-sok "hívő" miért nem vesz észre ebből semmit. Ennyi birka nem lehet!

paragrafus 2016.03.22. 22:23:04

Összbírói értekezlet az Egri Törvényszéken
2016. már. 01.
Az Egri Törvényszék 2016. március 1-jén tartotta meg összbírói értekezletét, amely előtt a közvéleményt egy sajtótájékoztató keretében informálták a 2015. év eredményeiről, illetve a bíróságokat érintő aktualitásokról.
A sajtótájékoztatón részt vett dr. Handó Tünde az Országos Bírósági Hivatal elnöke, dr. Balla Lajos a Debreceni Ítélőtábla elnöke, dr. Nyakó Zsuzsanna az Országos Bírói Tanács Tagja, dr. Nyiri Beáta az Egri Törvényszék elnöke és Nyikesné dr. Lázár Erzsébet az Egri Törvényszék Bírói Tanácsának elnöke.
Az összbírói értekezleten került átadásra az Egri Törvényszék elnöke által 2015. év decemberében alapított, „Vavrik Béla díj” (törvényszékünk kiemelkedő teljesítményt nyújtó egy-egy munkatársa számára.)
A cím alapítója, dr. Nyiri Beáta „Az Egri Törvényszék Díszpolgára” kitüntetésben részesítette az Országos Bírósági Hivatal elnökét, dr. Handó Tünde Asszonyt.
birosag.hu/media/aktualis/osszbiroi-ertekezlet-az-egri-torvenyszeken-0

Szóval a bíróság elnöke alapít egy díjat, amellyel az általa vezett bíróság dolgozóit kívánja kitüntetni, majd mégis kitünteti vele a "saját" főnökét. (Végül is nem törvénysértő)
süti beállítások módosítása