Több mint bűn, hiba, amikor a politikai elfogultság elveszi egy volt bíró, mi több, egy volt legfelsőbb bírósági bíró józan eszét. De nem ám csak a józan eszét, hanem a valaha talán még meg volt jogi tudását is. Nem mondom, biztosan nem könnyű az új Btk.-t értelmezni, de ha valaha megtanulta, hogy egy törvényi tényállást akkor lehet megállapítani, ha valaki annak minden elemét megvalósítja, azt azért nem kéne elfelejteni. Még akkor sem, ha Gyurcsányról van szó.
Völgyesi Miklós Kép: MTI - polgarportal.hu
Völgyesi Miklós, a valahai Legfelsőbb Bíróság valahai tanácsvezető bírája a napokban interjút adott az Echo TV-nek. Az interjú „lényegét” a Magyar Idők című kormány- propagandafüzet is lehozta.
Völgyesi szerint Gyurcsány bűncselekményt követett el, méghozzá – igen precízen fel is olvasta – a Btk. 336. §-ába ütköző „hatósági rendelkezés elleni uszítást”.
Ha egy ilyen nagy tekintélyű, az igazságszolgáltatás csúcsszervénél szolgálatot teljesített bíróval merészelek vitába szállni, pontosan kell idéznem a törvényt. Az pedig így szól: „Aki nagy nyilvánosság előtt, a köznyugalom megzavarására alkalmas módon hatóság rendelkezése ellen általános engedetlenségre uszít, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.
Legfelsőbb Bíróság Kép: HVG
A hatóság rendelkezése más szóval egy konkrét ügyben meghozott döntés, ide értve egy bírósági ítéletet, egy ügyészi határozatot, vagy bármely más hatóság tényleges döntését. Hogy pontosan értsük, az új (2012-es) Btk. nem szankcionálja önmagában a jogszabály elleni engedetlenségre uszítást, mert azt csupán véleménynyilvánításnak tekinti. Magyarán, ha valaki a „gránitszilárdságú” Alaptörvényről mondja, hogy abban annyi hülyeség van, hogy azt nem kell betartani, csak a véleményét mondta el, de nem követett el bűncselekményt.
Igaz, Völgyesi dr. idejében a régi Btk. még a „törvény vagy más jogszabály” elleni „izgatást” is büntette, de úgy tűnik, ő még nem vette észre, hogy az az idő már elmúlt. Zárójelben: akkor is nagy szamárságokat mondott, ha még most is így volna.
Minderre az unalmas jogászkodásra azért vetemedtem, mert Völgyesi Miklós azt állította az említett orgánumokban, hogy Gyurcsány Ferenc az ATV-beli nyilatkozatával bűncselekményt, méghozzá a hatóság rendelkezése elleni uszítást követte el.
Kép: ATV
Völgyesi szerint Gyurcsány azt mondta az ATV-ben, hogy azok a hivatalnokok, bírák ügyészek, akik együttműködtek a diktatúrával és nem tartották be az alkotmányos alapelveket, „börtönbe fognak kerülni”. „Ez a fenyegetés megengedhetetlen” – hangsúlyozta. „Ezek a kijelentések megfelelnek a törvény által büntetéssel fenyegetett elkövetési magatartásnak. Az, hogy a nyomozást elrendelik-e ellene és indul-e ellene eljárás az most egy másik kérdés. De azt kell mondjam, tényállás szerűen kimeríti az ő magatartása, kijelentései ezt a bűncselekményt” – tette hozzá.
Völgyesi szenvedélyes nyilatkozatával mindössze két apró probléma van.
Az egyik, hogy ha Gyurcsány valóban ezt mondta volna, akkor sem lenne „tényállásszerű”, mert egyetlen törvényi tényállási elemet sem valósított meg. Nem beszélt egyetlen konkrét hatósági rendelkezésről sem, nem uszított köznyugalom megzavarására alkalmas módon általános engedetlenségre semmiféle hatósági rendelkezés ellen. De, tévedtem, egyetlen elem mégis csak megvalósult: mindezt nagy nyilvánosság előtt nem tette.
A másik picike probléma igazán jelentéktelen. (Leszámítva azt, hogy újra meg kellett néznem a teljes beszélgetést). Gyurcsány ugyanis nem ezt mondta. Idézem: „aki (felsorolva számos hivatalos személyt) nem az alkotmányos rendhez volt hűséges, hanem a kormányzó párt politikai elvárását teljesítette, vagyis megsértette alkotmányos kötelezettségét, annak nem lesz helye egy DK kormány közelében”.
Ez ugye egy kicsit másként hangzik? Nem esett szó börtönnel való fenyegetésről, sem uszításról, sem engedetlenségre felhívásról.
Az persze lehet, hogy Völgyesi Miklósnak, valamint a köznek a nyugalmát rettenetesen megzavarta, hogy nem lehetnek egy esetleges Gyurcsány kormány közelében.
Az én köznyugalmamat meg az zavarná meg, ha Völgyesi bármilyen kormány közelébe kerülne.