Február 4-ére Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely polgármesterei „pártpolitikától mentes” tüntetést szerveznek a Veszprémi Törvényszék épülete elé. "Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely polgármestereként az általunk vezetett települések lakosságának véleményét szeretnénk kifejezésre juttatni az ítélettel kapcsolatban, amely nincs arányban a 2010. október 4-én történtekkel" – idézte a Magyar Idők elnevezésű nyomtatvány a polgármesterek felhívását. A pártpolitika-mentességet mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy külön meghívták Kepli Lajos jobbikos képviselőt, aki annak idején az elfogultságtól nem mentes parlamenti vizsgálóbizottságot vezette, és akit az ítélethirdetés közben demagóg plakátja és bekiabálása miatt kellett kiküldeni a tárgyalóteremből.
Fotó: vehir.hu
Nem csupán álságosak, de szemérmetlenek is a tüntetés szervezői. Mintha ezeknek a polgármestereknek nem lettek volna olyan kötelességeik az iszapkatasztrófa kapcsán, amelyeket nem tartottak be. Ráadásul egyikük, nevezetesen Tili Károly, Kolontár polgármestere még a büntetőeljárás során is igyekezett kibújni az őt terhelő felelősség alól. Enyhén fogalmaztam. Tili Károly a nyomozás során hamis vallomást tett.
Fotó: nava.hu
Mielőtt Tili úr pert fontolgatna ellenem, igyekszem szó szerint idézni a 2010. október 24-én tett vallomásából: „Nem volt katasztrófaterv (mármint Kolontáron), nem volt tájékoztatás. Nem volt terv a mentésre. A balesetet megelőzően nem rendelkeztem információval a tározóval kapcsolatban.” 2011 februárjában hasonló vallomást tett, még mindig a nyomozó hatóság előtt: „Az önkormányzat sem informálisan, sem hivatalosan semmiféle tájékoztatást nem kapott. A lehetséges veszélyekről mi nem egyeztettünk a MAL Zrt.-vel, az önkormányzatnak semmilyen kapcsolata nem volt a MAL Zrt. vezetőivel. Az ipari katasztrófával kapcsolatban nekünk nem volt védekezési tervünk.”
Nem árt tudni, hogy Tili Károly 2002. óta polgármestere Kolontárnak, az volt 2010. október 4-én, az iszapömlés napján is. A Veszprémi Törvényszék tanúként hallgatta meg őt 2013. május 30-án. Idézet a tárgyalási vallomásából: „Környezetvédelmi dokumentumokat, kárelhárítási és vészterveket a MAL Zrt. küldött nekünk, de nem tudom, hogy mikor. Veszélyelháríytási terv is volt. A veszélyelhárítási terv azt tartalmazta, hogy hogyan kell eljárni egy esetleges iszapömlés esetén. Az én időm alatt a katasztrófavédelemmel közösen készítettünk ilyen anyagot.”
Dr. Szabó Györgyi Fotó: Láng András
Szabó Györgyi bíró megmutatta Tili Károlynak Kolontár község kimenekítési és veszélyelhárítási tervét. A terveken számos helyen jól láthatóan szerepel Tili aláírása. „Utoljára 2010 nyarán aktualizáltuk ezeket” – mondja a tanú. „Aláírtam, de igazán nem tudom, mi van ebben a tervben.”
„A kimenekítési terven azon részével, hogy a lakosságot tájékoztassam, nem vagyok tisztában” – folytatta vallomását a polgármester. „A szükséges riasztó eszközök a szirénák voltak, nem tudom, hogy a kezelésére ki volt kijelölve. Nem biztos, hogy az emberek tudták, hogy ha a sziréna megszólal, akkor fussanak magasra. A polgármester feladata lett volna erről a lakosságot értesíteni. A jogszabályokat ismerem. A végzettségemnél fogva fel tudtam mérni, hogy mivel jár az iszapömlés. A nyomozás során rosszul emlékeztem, de azóta utánanéztem.”
Gratulálok Tisztelt Polgármester Úr! Három év elteltével sikerült visszaemlékeznie, hogy valamennyi jogszabály és veszélyhelyzeti terv milyen kötelezettséget és felelősséget rótt Önrte. Amiből nem csak semmit nem hajtott végre, de kezdeti lányos zavarában még a létezésüket is letagadta. Bocsánat: elfelejtette.
És emlékezet-frissítésül még egy idézet a Nemzeti Nyomozó Iroda jelentéséből:
Sajnos a szöveg éppen olyan halvány, mint Tili úr emlékezete, de azért talán olvasható. Ha mégsem, akkor még egy idézet dr. Pál Helga védőbeszédéből: „A következmények tragikusak. Azonban a következmények drámaiságát nemcsak az adja, ami történt, hanem az is, hogy annak ellenére megtörténhetett, hogy Kolontár és Devecser Alaptervei valamint Kimenekítési Tervei hátborzongató pontossággal számolták ki és írták le a gátszakadás következményeit, úgy, ahogy az végül lezajlott. Az elöntési területek, a veszélyeztetett utcák pontosan megegyeznek azokkal, ahol a halálesetek történtek.”
Dr. Pál Helga Fotó: Láng András
Leírtam már korábban is: a bíróság nem azt mondta ki, hogy nincs felelőse a katasztrófának. Csupán azt, hogy nem az a tizenöt ember bűnös, akit az ügyészség megvádolt. Így ostobaság azt állítani, hogy „az ítélet nincs arányban a katasztrófával”. Ez nem matek uraim! Nem arányokról, hanem megvádolt emberek bűnösségéről, vagy ártatlanságáról van szó.
A népet nem lehet leváltani – írta Bertolt Brecht. De félrevezetni, uszítani, indulatait felkorbácsolni sajnos lehet. Én az Önök helyében inkább elszégyellném magam. És tüntetés szervezése helyett nagyon. de nagyon mélyen hallgatnék, ha ennyi felelősség zúdulna a fejemre. Talán még abba is belegondolnék, hogy ha a nép nem is, de egy polgármester leváltható.