Bár a filmben csak egy törpétől kell óvakodni, én már most kettőtől óvnám a demokratikus ellenzéket. Az egyik régóta benne van a politikában, a másik – félő – hamarosan benne lesz.
Kép: 444
Kezdjük a régivel. Fodor Gábort elzavarták az ellenzék megbeszéléséről, bár formálisan maga távozott. Gyurcsány és Bokros tették ki a szűrét, az MSZP szokásos sunnyogása mellett. Joggal rótták fel Fodornak, hogy Orbán kamunépszavazásánál az „igen” szavazat mellett agitált, ezzel segítve azt, hogy érvényes legyen a nem csak álságos, de egyúttal törvénysértő népszavazás. Nem rajta múlt, hogy még így sem sikerült.
Kép: Dehir
Fodor régi bűnei szóba sem kerültek, pedig volt már jó néhány. Hogy csak néhányat említsünk, vajon miért állított főpolgármester-ellenjelöltet a 2014-es önkormányzati választáson az amúgy jóformán nem is létező Liberális Párt. És miként jelölhette Fodor pártja Fóton polgármesternek azt a Vargha Nórát, aki korábban a fóti CÖF-ben politizált, és ezt a választások idején sem hagyta abba.
Jelzem soha nem értettem, hogy Bodnár Zoltán, az igazán nagy tudású, kiemelkedő szakmai pályaívet magáénak tudható kiváló bankár hogyan állhatott be Fodor mögé. Nem hiszem, hogy az önkormányzati választáson elért 2,1 %-a ezt megérte volna. Meg aztán rajta kívül van még egyáltalán tagja Fodor nemlétező pártjának?
De feltűnt egy leendő új csillag is a politika színterén. Egy másik törpe.
Nem az a bajom Pukli Istvánnal, hogy MSZP-tag volt, miként az sem, hogy kétszer is a Fideszre szavazott, még kevésbé érdekel a nagypapája, vagy bármely boldog őse. Mindössze azokat a kijelentéseit gyűjteném itt egy csokorba, amelyek az elmúlt két hónap alatt hagyták el a száját.
Kép: Körkép.sk
A kezdeteket, gondolom, mindenki ismeri. Pukli, a Teleki Blanka Gimnázium igazgatója a Tanítanék Mozgalom arcává vált. Óriási tüntetéseket szervezett, remek, bátor szónoklatokat tartott, bocsánatkérésre szólította fel Orbánt és Ádert, egyszóval úgy tűnt, végre felbukkant valaki a semmiből, aki ki meri mondani a „tutit”. Augusztusban még kikérte magának, hogy jelentést írjon az iskolájába járó „migráns” gyerekek számáról, mondván, nem érti a kifejezést. Mert vajon „migránsnak számít-e az a tanuló, aki Erdélyből, Délvidékről vagy Kárpátaljáról betelepülő magyar?” – kérdezte.
És most kéretik figyelni a dátumokra.
Szeptember 2. Pukli nyilatkozik a Magyar Idők című kormánypárti napilapnak. „Nem célunk az Orbán-rezsim eltakarítása, csupán azt szeretnénk, hogy vegyék észre és javítsák ki az oktatási rendszerben elkövetett hibákat.” A tüntetéseken elhangzott „nincsen hatalmuk felettünk” jelmondat Pukli szerint mindössze azt jelenti, hogy nincs ellenfelük. Jelzem, egy magyar szakos tanártól elvárná az ember, hogy korrektül értelmezzen egy rövid magyar tőmondatot. De hát Puklinak ez így sikerült. Mint ahogyan az is sajátos magyarázat ebben az interjúban, hogy a miniszterelnök és az államelnök bocsánatkérésre felszólítását csak „a média fújta fel”. Azt viszont leszögezte, hogy újra megpályázza az igazgatói állását a Teleki Blanka Gimnáziumban.
Kép: Hirado.hu
Szeptember 6. Pukli az ATV-ben megmagyarázza, mit is jelent valójában a tőle korábban elhangzott mondat: „Egy dolgot nem szeretnék, hogy ebben az országban baloldali fordulat legyen.” Persze, nem azt jelenti, ahogy mi értelmezzük. „Nem a baloldaliságon van a hangsúly” – mondja. (Hát min? - kérdezem én.) „Ez egy rosszul sikerült mondat, bár én nem így érzem. Ez egy üzenet a kiábrándult Fidesz szavazóknak.” (Ha nem úgy érzi, miért mondja, hogy rosszul sikerült a mondat?)
Szeptember 28. Pukli a Magyar Nemzetben teszi közhírré, hogy kilép a Tanítanék mozgalomból, de „tovább dolgozik az oktatásügyért”. Magyarázat: „Nem jó, hogy a Tanítanék Mozgalom csatlakozott a menedékkérők befogadása mellett állást foglaló tüntetéshez.” Mert egy ilyen mozgalom - szerinte - ne politizáljon. (Legfeljebb csak a városligeti fákért, mert az ellen Puklinak nem volt kifogása. Végül is a fák fontosabbak, mint az emberek.)
„Megírtam a Tanítanék tagjainak, hogy kiszállok a mozgalomból. Nem azért, mert szeretném abbahagyni a küzdelmet az oktatásért.” (Akkor miért is? Csak a migránsok miatt?)
Arra a kérdésre, hogy vajon politikai karriert akar-e építeni, Pukli határozott választ adott: „Mindennap másképp gondolkodom. Az egyik nap így ébredek fel, a másik nap úgy.” (Mondja Kohn, határozott ember maga? Háát, nem is tudom.)
Kép: 123RF.com
Szeptember 29. A Magyar Idők kérdésére, hogy vajon részt vesz-e a az október 6-i népszavazáson, Pukli nem kívánt válaszolni. Szerinte az embereknek az a bajuk vele, hogy a Magyar Időknek adott interjút, és emiatt vádolják azzal, hogy „bizonyára lefeküdt az Orbán-kormánynak. Ez teljesen alaptalan feltételezés” – mondja. (Mi meg elhisszük.)
Október 27. Pukli bejelenti, hogy nem kívánja folytatni az igazgatói munkát, nem szeretne második ciklust, mert „nem változott semmi”. Így jövőre, július 31-ével beadja a felmondását, és el is megy az iskolából. „Határozottan kijelentem, hogy nem leszek államtitkár, nem vett meg az állam, bár voltak olyan események, amelyek félreérthetők voltak ebből a szempontból” – idézi a Magyar Narancs. Pukli egy nyilvános esten jelentette be, hogy „szeretne egy konzervatív szemléletű pártot, amelyet nem a pénz és a hatalom hajt; egy ilyenben szívesen tevékenykedne.” Arra a kérdésre, hogy miért változott meg a véleménye, hisz korábban azt mondta, hogy nem tudja elképzelni magát pártpolitikai pályán, A volt igazgató és volt mozgalmár közölte, hogy „kiüresedettnek látja a Tanítanék mozgalmat, és változott a véleménye, szerinte nincs más út.”
Kép: MNO
Október 30. Megszólal Pukli az ATV-ben, mert ő nem mondott olyant, hogy pártot fog alapítani, ő csak azt jelentette be, hogy nem indul az igazgatói címért és beadja a felmondását. Annyi igaz – mondja – hogy politikai pályára kíván lépni. Egy olyan politikai erőt keres, ami megfelel a konzervatív beállítottságának, de nem pénzalapú, egy olyan szövetségre gondol, ami „elsősorban az oktatást tűzi ki céljának.”
Ha most azt mondják, milyen aránytalan ez az írás, igazuk van. Fodorról alig esik szó benne, miközben Pukli István számos nyilatkozatát részletesen idézem. De van rá magyarázatom. Fodor Gábort már igazán alaposan meg- és kiismerhette, aki akarta, az ő forgó köpönyege már nem szolgálhat újdonságként. Pukli István viszont csak most akar belépni a nagypolitikába. Azt gondolom, mielőtt ezt tényleg megteszi, nem árt, ha szemrevételezzük az ő köpenyét is.