Tisztázzuk rögtön itt az elején, hogy a „kis Lomnici” ifj. Lomnici Zoltánt, a Századvég jogi szakértőjét jelöli, de a hivatalos „ifj.” megjelölés rontotta volna a ritmust. Bár gondolom, a „kis” megjelölés is elegendő arra, hogy senki ne a kedves papára gondoljon, aki ugyan maga sem volt a jogtudomány Ulpianusa, de legalább irodalmi nézeteit nem akarta közhírré tenni.
(Ulpianus a későbbi korok által legtöbbre becsült római jogtudósok egyike.)
Kép: mindenszo.hu
Egyszóval dr. ifj. Lomnici Zoltán, aki eddig alkotmányjogászként tette közkedveltté magát, most hirtelen kultúrpolitikusként lépett a ki tudja milyen széles nyilvánosság elé. Bepillantást engedett kora ifjúságába is, amiből megtudhattuk, hogy már gimnazistaként feltűnt neki az az „ordító különbség”, ami Szerb Antal irodalomtörténeti írásai között feszül. Vajon mi lehet az oka annak – töprenghetett el a kis kamasz Zolika – hogy míg Szerb 924 oldalt írt a világirodalom történetéről, mindössze 552 oldalt szánt a magyar irodalom történetére.
Talán nem feszítené máig hű magyar lelkét ez az "ordító" különbség, ha annak idején megkérdezte volna a jó nevű – a Soros Alapítvány és Bill Gates által is támogatott - Karinthy Frigyes két tanítási nyelvű Gimnázium bizonyára kellően felkészült magyartanárát. Ám sajnálatos módon e híres gimnázium szelleme, mely ifj. Lomnici szavai szerint is „nyitott, korszerű és – nem politikai értelemben – liberális volt” nem sok nyomot hagyott e tanítványában.
Karinthy Frigyes Gimnázium
Mindig elcsodálkozom azon az elemi dühön, ami egy már jó ideje nem létező párt bűnéül ró fel szinte majdnem mindent, ami 2010 előtt történt. A Hír tv-ben ifj. Lomnici imígyen fakadt ki: „az SZDSZ elérte, hogy ’56 eseményeit nem tanították a magyar iskolákban, a magyar királyok életét nem kellett alapjaiban ismerni, nagyobb hangsúlyt fektettek az egyetemes történelemre, mint a magyarra, nagyobb hangsúlyt kapott az egyetemes, a nemzetközi irodalom sok esetben, mint például a hazai”.
Kép: Pesti Hírlap
Nehezen hiszem, hogy 1994 és 1998 között, amikor az ifjú titán a Karinthy gimnázium padjait koptatta, épp a Karinthyban ne esett volna elegendő szó ’56-ról, a magyar királyokról, a magyar történelemről és irodalomról. Nem is beszélve az ezt követő időszakról. Inkább attól tartok, hogy talán a földrajzból nem értette meg a mi barátunk, hogy mekkora a világ és abban milyen kicsi „bokréta” a mi kis hazánk.
Kép: Játékliget
Az USA 333 millió, Európa 741 millió lakosa között már csak statisztikailag is több neves írónak kell lennie, mint a 10 millió lakost el sem érő Magyarországon, bármennyire büszkék is legyünk hazai régi és kortárs íróinkra.
De vajon mit kellett volna szegény Szerb Antalnak kihagynia a világirodalom történetéből? A görög eposzokat, lírát, drámákat, vagy a római irodalom három nagy korszakát, esetleg a Szentírást és az ókeresztény irodalmat? És ez az első kötetnek csak a fele! A Római Birodalom kezdete az i.e. 3. századra tehető, de i.e. 27-től már a klasszikus értelemben használt Imperium Romanum is létrejött. Az ókori görög színház pedig már az i.e. VI. században elérte fénykorát. Nem hiszem, hogy ezt ne tanították volna a Karinthyban. Meg gondolom azt is, hogy István megkoronázásával 1001 körül alakult meg a magyar állam. Nekem úgy tűnik, hogy mind a történelemben, és még nyilvánvalóbban az irodalomban van néhány száz, ha nem ezer év elmaradásunk.
Kép: kozepsuli.hu 7 dolog, amit nem tudtál az ókori görög színházról
Az meg végképp rejtély előttem, hogy miként volt képes kedvelt alkotmányjogászom összefüggést kreálni az SZDSZ és Szerb Antal között. Hacsak úgy nem, mint 1942-ben Palló Imre, a szélsőjobboldali Nemzeti Front képviselője, aki a parlamentben Szerb könyvének betiltásáért szónokolt. Miként Havasréti, a Szerb monográfia szerzője írja: „Szerb zsidó származása mellett Palló és a nyilas sajtó fő érve az volt, hogy irodalomtörténete gúnyosan, tiszteletlenül ír a nemzeti irodalom nagyságairól, és emiatt alkalmatlan arra, hogy a magyar tanulóifjúság a kezébe vegye a könyvet.”
Igaz is, Szerb Antal kikerült idén a Nemzeti Alaptantervből.
Kép: fidelio.hu
Az utolsó 100 komment: