A kiváló és általam nagyon tisztelt szociológus ezúttal hatalmasat tévedett, amikor Handó Tünde védelmére kelt a 168 órában. Tévedését az az egyszerű tény okozta, hogy nem érzékeli a különbséget a bíróság ítélkező munkája és a bíróságok igazgatása között. Félrevezette őt az, hogy szerencsére számos tisztességes bíró politikától és elvárásoktól függetlenül, kizárólag a törvény, a bizonyítékok és saját lelkiismerete alapján ítélkezik.
Vásárhelyi Mária Kép: Sztárklikk
Vásárhelyi Mária azt írja: „Handó Tünde, bár kétségkívül a Fidesz alapító tagja, az Orbán család közeli barátja és a Fidesz legbelső köreihez tartozó Szájer József felesége, a kívülállók szemében az ítéletek alapján mégis megmaradt annak a szakmai autonómiáját és integritását védelmező bírónőnek, mint amire harminc éve felesküdött.”
Szögezzünk le gyorsan valamit. Handó Tünde nem ítélkező bíró. Ezért semmi okunk nincs sem azt feltételezni, hogy az ítélkezésben megőrizte szakmai autonómiáját, sem annak ellenkezőjét. Amíg Handó „csak” a Munkaügyi Bíróság elnöke volt, maga is tárgyalt és hozott ítéleteket, azóta azonban nem. Az Országos Bírósági Hivatal elnökeként nem is tehetné, ezt a törvény kizárja.
Handó Tünde Kép: Friss hírek
Vásárhelyi Mária Handó érdemének tudja be, hogy nem tesz semmit az ellen, hogy a kormány érdekeivel ellentétes ítéletek szülessenek, „nem próbálja a bírók autonómiáját megtörni, nem befolyásolja az ítéletalkotást.”
Pedig de. Az azért mégsem érdem, hogy közvetlenül nem szól bele az egyes bírák egyes ítéleteibe. Ha ezt tenné, bűncselekményt követne el. Mióta tekintjük azt érdemnek, hogy egy vezető nem bűnözik? (Igaz, közállapotainkat látva ez lassan tényleg akár dicséretes is lehetne.)
Handó Tünde kezében az úgynevezett igazgatási eszközök biztosítják a bírák autonómiájának megtörését. És ő gátlástalanul él is ezekkel az eszközökkel. Akit nem akar vezetői pozícióban, vagy akár csak felsőbb bíróságon magasabb beosztásban látni, annak egyszerűen érvénytelenné nyilvánítja a pályázatát. Lásd Vasvári Csaba esetét, akit a szakmai véleményt alkotó bírák a pályázók között kétszer is első helyre soroltak, mégsem kaphatta meg a megpályázott állást. Ráadásul Handó részéről bizonyíthatóan valótlan indokokra hivatkozva. Vasvári azon – sajnos egyelőre kevés – bírák közé tartozik, aki emiatt pert is indított az OBH elnöke ellen. Őszintén remélem, hogy perének bírája legalább olyan karakán lesz, mint Vasvári.
Vasvári Csaba az UD Zrt. ügyet tárgyalja Kép: index.hu
De nem ő volt az egyetlen bíró, akinek pályázatát Handó önkényesen eredménytelenné nyilvánította. És ami még ennél is pikánsabb, most már több megyében is olyanokból lettek bírósági vezetők, akik eredetileg nem is pályáztak a posztra. A vezetők ilyen kiválasztásával Handó éppen azt az utat folytatja, amelyet a Fidesz 2012-ben 270 bíró, és nem utolsó sorban Baka András, volt legfelsőbb bírósági elnök törvénytelen kirúgásával elkezdett. Baka ügyében már megszületett az elmarasztaló és kártérítést megállapító ítélet, a „gyalog” bírák ügyében a strasbourgi döntés még várat magára.
Baka András Kép: nepszava.hu
Handó integritás-szabályzata ellen két bíró az Alkotmánybírósághoz, egy másik a strasbourgi bírósághoz fordult. És bármily hihetetlen is, az AB Handóval szemben a panaszosnak adott igazat (Strasbourg még nem döntött). A megtámadott integritás szabályzat ugyanis olyan magatartási szabályokat írt elő, amelyek ellentétesek a bírói függetlenség alkotmányos alapelvével. Emellett még jogorvoslati lehetőséget sem biztosított, igaz, az alkotmányossági kontroll alól kivont dokumentumban azt meg sem tehette volna.
Az Alkotmánybíróság kimondta: a vizsgált rendelkezések – mint például az integritássértés megállapítása, kötelezettségszegés esetén a felelősségre vonás kezdeményezése, továbbá az esetleges jogkövetkezmények alkalmazása – mind a jogorvoslathoz való jogot, mind pedig a bírói függetlenséget sértik, ezért a szabályzat erre vonatkozó szabályai alaptörvény-ellenesek, azokat a testület megsemmisítette. Az Ab magyarázata szerint a bírák fegyelmi felelősségre vonása, a velük szemben alkalmazható munkajogi intézkedések csak törvényi felhatalmazáson alapulhatnak és nem egy elnöki rendelkezésen.
Kép: napi.hu
Éppen most zajlik az új Országos Bírói Tanács megválasztása. Ez a szervezet lenne hivatott arra, hogy Handó korlátlan igazgatási hatalmát ellenőrizze. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogy kik kerülnek ebbe a testületbe. De Handónak arra is meg van a módszere, hogy kik ne kerülhessenek oda. A törvény szerint ugyanis nem lehet arra a bíróra szavazni, aki fegyelmi eljárás hatálya alatt áll (függetlenül attól, hogy a fegyelminek mi lesz a végeredménye). Handó most figyelmeztetéseket osztogat a neki nem tetsző leendő OBT tagoknak. A figyelmeztetés a fegyelmi eljárás előszobája. Az érintett tehát vagy tudomásul veszi az akár indokolatlan figyelmeztetést, vagy tiltakozik ellene, és máris fegyelmi eljárás alatt áll. Emiatt fordult most Handó volt helyettese az Alkotmánybírósághoz.
Hilbert Edit (az OBH volt elnökhelyettese) és Handó Tünde Kép: HVG
Vásárhelyi Mária írja: „a demokratikus ellenzék pedig, ahelyett hogy átlátna mindezen, és függetlenül attól, hogy egy-egy konkrét ítéletről mi a véleménye, felmérné, hogy ma Handó Tünde a garanciája a bíróság függetlenségének…, rendre beáll az ítéletek és a főbíró személyének gyakran szakmaiatlan, bulvárízű ekézésébe.”
Sajnos, kedves Vásárhelyi Mária, Ön ismét téved. Handó nem garancia, Handó ugyanúgy a Fidesz kiszolgálója, mint Polt Péter. Csak neki nehezebb a dolga, mint az utasításos rendszerben működő ügyészség fejének. Neki körmönfontabb eszközökre van szüksége, mert éppen az Alaptörvény miatt nem adhat közvetlen utasításokat. (Lehet, hogy Szájer a vonaton ülve ezt elszúrta?) Nem is „főbíró” ő, ez a „titulus” a Kúria elnökét illeti. (Bár kétségtelen, néha felhorgad benne a „bíró”, mert a törvénysértően létrehozni kívánt közigazgatási felsőbíróság ötlete ellen még ő is tiltakozott, persze tudván, hogy az az ötlet még az Alkotmánybíróságnál is kiveri a biztosítékot.)
Handó Tünde a szó klasszikus értelmében ma nem „bíró”, ő egy teljhatalmú igazgatási vezető, aki rendszeresen visszaél a hatalmával. Ezért aztán döntéseit teljes joggal „ekézi” a demokratikus ellenzék.
Handó Tünde az Országos Bírósági Hivatal Elnöke Kép: Kisalföld
<div id="fb-root"></div> <script>(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = 'https://connect.facebook.net/hu_HU/sdk.js#xfbml=1&version=v2.11'; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script>